URAJOVE NOVÉ JA. O 15KG ĽAHŠÍ A RÝCHLEJŠÍ!

Juraj prvý krát prišiel na tréning so svojou manželkou. Začali trénovať s mojím manželom Gabrielom Harčarikom. Ich spolupráca bola síce úspešná, ale boli tam tréningové výpadky a hlavne nebol jasný cieľ, prečo to chce Juraj robiť. Vtedy to bola asi skôr podpora manželky a vidina schudnúť pár kg. Rodinné a pracovné okolnosti spôsobili, že ich spolupráca skončila.

Keď sa Juraj s manželkou rozhodli opäť cvičiť, tak som sa ich ujala ja. Teraz už bol u Juraja cieľ jasný. Prišiel s túžbou zmeniť svoj doterajší životný štýl a schudnúť. Urobili sme si vstupnú diagnostiku a váha ukázala dosť vysoké číslo. Na to, že bol v minulosti dosť aktívny, tak mal vysoké percento tuku (viď nižšie). Sám Juri bol veľmi sklamaný, kam to nechal zájsť. Rodina, práca … .
Človek ľahko spadne do tých povinností a nevie si nájsť čas na seba, urobiť niečo pre svoje zdravie, napríklad si ísť zacvičiť. Veď každý si v dnešnej dobe radšej po ťažkom dni sadne pred telku, vyloží nohy a len tak nečinne oddychuje, prípadne ešte zje čipsy či iné nezdravé maškrty. Aj vy ste na tom podobne? Tak čítajte ďalej, ako sa to dá zo dňa na deň zmeniť k lepšiemu. Aj vy sa môžete dopracovať k vášmu novému ja!

Naším hlavným cieľom bolo v prvom rade schudnúť na určitú váhu. Zvolili sme 76 kg, pri tej váhe sa Juraj v minulosti cítil dobre a aktívne. Naplánovali sme silové tréningy 2x do týždňa a k tomu ešte 2-3x aktivitu navyše. Keďže Juri miluje beh a v minulosti sa mu venoval, tak sa rozhodol, že by chcel zase odbehnúť polmaratón, ktorý sa konal v apríly. Bol január a mali sme čo robiť.

Juraj to ale po tej zlej diagnostike zobral hneď vážne a „makal“ na 110% od prvých tréningov. Určil si ciele a to ho hnalo vpred. Nastavili sme stravovací protokol a príjem kalórií. Musím povedať, že Juri je jeden z mála klientov, ktorý ho presne dodržiaval a celý čas si poctivo nahadzoval jedlo do aplikácie kalorické tabuľky. Vďaka tomu si vždy ustrážil stanovený počet kalórií a makroživín (najmä bielkovín). Aj to bol jeden z dôvodov jeho úspechu.
Väčšina ľudí to ignoruje, alebo absolútne nemá predstavu o svojom kalorickom príjme a pritom je to základ úspešného chudnutia. Už po krátkom čase sa ukázalo, že sme dobre nastavili „makrá“ aj kalórie! Váha išla pekne dole a výkon hore! Juraj silnel z tréningu na tréning, čo bolo vidieť aj pri rastúcich hmotnostiach, ktoré zvládal pri väčšine cvikov.

Aby ste mali predstavu čo to znamená v číslach, tak tu je zopár údajov z tréningu. Bulharské drepy sme začínali na 2x 4kg a aktuálne to je 2x16kg. Bench press síce cvičil veľmi málo, ale zlepšil sa z 20kg až na súčasných 60kg. Prvé tréningy drepy s 8kg kettlebelom, ešte si pamätám ako ťažko sa mu robilo 12 opakovaní. Dnes zvládne 85kg zadný drep. Mohlo to byť aj oveľa viac, ale kvôli polmaratónom sme nemohli ísť až do veľmi ťažkých silových tréningov a ani to nebol cieľ. Túto zimu už máme naplánovaný silový cyklus.

Medzitým odbehol 5 polmaratónov a v júli absolvoval Spartana 16 km v kopcoch s 28 prekážkami. Bola to pre neho výzva. Vedeli sme, že na Spartanovi nezvládne všetky prekážky, tak sme zaradili do tréningu aj burpees (angličáky). A urobili sme dobre, lebo v súťaži musel zvládnuť až 90 trestných angličákov (3 nezvládnuté prekážky) !!! Obralo ho to o lepšie umiestnenie a kvalitnejší čas, no nemal problém dokončiť preteky a po dobehnutí cítil, že bol kondične dobre pripravený.

Prvého polmaratónu sa zúčastnil už necelé 3 mesiace od začiatku našej spolupráce a jeho vysnívaný čas 2 hodiny mu ušiel o 7 sekúnd. Nevzdal to, trénoval ešte tvrdšie a na 2. polmaratóne o 2 mesiace neskôr už mal čas 1:54 . Leto sme naberali svalovú hmotu, robili náročnejšie silové tréningy, čo mu pomáhalo zlepšovať svoje výkony v behoch, keďže priznal, že beh netrénuje viac ako predtým. Sám pocítil benefity silového tréningu aj pri vytrvalostných behoch.

V Auguste na 3. polmaratóne už stiahol čas na krásnych 1:46 a hneď o mesiac si zabehol náš Prešovský polmaratón. Najnovšie má za sebou najstarší Košický MMM, kde svoj čas na opäť vylepšil na 1:44 !!! Sám priznal, že to bol pre neho najkrajší polmaratón v tomto roku. Behalo sa mu ľahko, bez bolesti a krízy. Proste si užíval celú trasu a to je presne dôvod prečo to robíme. Aby ľudia boli zdraví, aby mali ciele a radosť z ich dosahovania (prekonávania). Jurimu sa to podarilo vďaka rozumne nastavenému tréningu, poctivému prístupu k výžive i cvičeniu a zmene v životnom režime.

A čo sa nám podarilo?

– hmotnosť: vstupná: 91,4kg , výstupná: 76,4kg , čiže – 15kg – cieľ splnený!
– percento tuku: vstup 22,5% výstup 14,5% rozdiel – 8%

Miery:
– obvod pásu (užšia časť): – 12cm,
– obvod pásu (cez pupok): – 14cm!!! A musel zmeniť šatník
– boky: – 10cm.
– metabolický vek klesol zo 41 rokov na 20 rokov !!!
– viscerálny tuk sa znížil z 9 na 4.

Juraj priznal, že nový životný štýl mu maximálne vyhovuje. Cíti sa skvelo, vitálne, má plno energie a sily. Zvláda oveľa viac povinností a už nikdy sa nechce dostať tam kde bol! V našej spolupráci pokračujeme aj naďalej. Novým cieľom je teraz v zime pritvrdiť v silových tréningoch, nabrať viac svalovej hmoty a zvýšiť silu. Až potom sa začne príprava na polmaratóny.

Chcete aj vy zmeniť svoj doterajší sedavý spôsob života, ktorý vás vedie k priberaniu? Tak neváhajte a začnite už teraz! Nečakajte do Vianoc, či nového roku, lebo to môže byť neskoro alebo ešte horšie. Spolu to zvládneme! „Len musíte chcieť ísť si za svojím cieľom. Robiť také kroky, aby ste dosiahli po čom túžite.Výhovorky tu nemajú miesto a sú len pre slabochov.

Mgr. Zuzana Harčariková 0905 357839

Kontakt - MGR. GABRIEL HARČARIK, PHD.

Kontakt - MGR. ZUZANA HARČARIKOVÁ

Kde nás nájdete?