MAMIČKY, NEBOJTE SA CVIČENIA!

Oslovila ma klientka. Kamila, mamička dvoch detí sa rozhodla urobiť niečo pre seba, svoje zdravie a postavu. Povedala som si fajn, žena ako každá iná. No až taká iná nebola a ani jej príbeh a výsledky nie sú bežné, tak sa o jej príbeh chceme s vami podeliť.

Začiatok bol klasický. Telefonát, stretnutie diagnostika. Nič neobvyklé. No prvý tréning bol pre nás obe skok do reality. Aj keď ma Kamila na diagnostike upozorňovala, že je slabá a nikdy sa nevenovala športovej aktivite, tak som to brala s rezervou. Pri diagnostike mi prezradila, že má aj bolesti chrbta a že je 4 mesiace po pôrode (po 2.cisárskom). Pre mňa nič neobvyklé, keďže som si tým prešla tiež a aj iné moje klientky.

Na tréningu sme zistili, že Kamila nedokáže urobiť ani drep s vlastnou váhou. Chýbala jej sila, technika aj kondícia. Zrazu sme celé naše plány museli zmeniť, prehodnotiť a zvoliť regresný program. Tu sme obe pochopili, že naša spolupráca bude náročná, vyžiada si dlhší čas a na výsledky si budeme musieť počkať. Ani jedna sme sa však nevzdávali. Ja ako trénerka som sa musela kvalitnejšie pripravovať na tréningy, keďže išlo o úplne iný typ klientky. Kamila kvôli „extrémnej“ slabosti, nedokázala vykonávať základne pohybové vzory, ale NEVZDÁVALA sa a dala na tréningu zo seba 110%. Pracovala na sebe aj doma, no nie vždy bol na to dostatočný priestor.

Náš prvý cieľ bol logicky zvládnuť základný pohybový vzor DREP so závažím! Pre niekoho banalita, pre nás vážny a náročný cieľ. Išli sme na to po častiach. Pracovali sme na správnej technike a pridávali cviky, ktoré pomáhali nohám zosilnieť. Sústredili sme sa na spevnenie stredu tela a v programe boli aj cviky na diastázu (aj keď Kamila má veľmi malú, dané cviky sú veľmi efektívne). Ako telo (svaly) silnelo, pomaličky sa technika cvikov zlepšovala a ustúpili aj bolesti chrbta. Mamičky bolí chrbát kvôli nesprávnemu držaniu tela a taktiež častému a väčšinou nesprávnemu noseniu bábätka.

Aj popri plnohodnotnom kojení sme cvičili silový tréning (kojenie nie je prekážka, skôr u veľa žien výhovorka prečo necvičiť) zameraný na spevnenie tela, zvyšovanie sily a kondície. Brucho sme cvičili opatrne, keďže je tam už druhá jazva po cisárskom reze. Prevažovali cvičenia na diastázu a core.

Kamila dôverovala mojim poznatkom o tréningu aj o výžive. Do jedálnička sme pridali proteínový nápoj! Pochopila, aké sú bielkoviny pre ňu (každú ženu) potrebné. Tréningy sme mali maximálne 2x do týždňa, nastavili sme stravovací protokol a Kamila si popritom každý deň pridávala ľahkú aktivitu navyše (kočíkovanie synčeka rýchlou chôdzou). Aj keď v lete boli pauzy, dovolenky a s tým spojené prehrešky a nedodržiavanie jedálnička, tak Kamila urobila pekný progres. Náš primárny cieľ nebol chudnúť, ale aj tak sa nám podarili veľmi pekné výsledky.

Počiatočná váha bola 64,8 kg, aby bolo jasné, že Kamila nemala nadváhu! Jej hmotnosť klesla o – 6kg , percento tuku – 4,5% a taktiež klesol aj viscerálny tuk. Metabolický vek – 8rokov a udržala si svalovú hmotu (aj napriek tomu, že sme nerobili ozajstný silový tréning!). Obvod pásu v užšej časti: – 5cm, obvod pásu v širšej časti cez pupok: – 12cm!!!!, obvod bokov: – 7cm, stehno: – 3cm.
Zároveň sa zlepšila koordinácia tela, ale aj končatín (pred tým nesúhra) a ustúpili bolesti driekovej chrbtice. Kamila priznáva, že viac vládze, je silnejšia, má viac energie, čo si najviac cenní pri hraní sa so svojími deťmi. Čo viac si môže matka dvoch detí priať? Najlepšie na tom je, že my nekončíme, pokračujeme ďalej! A mňa teší, že náš základný mini cieľ je splnený. Teraz už Kamila zvládne drep aj s ťažším kettlebelom.

Nikdy nie je neskoro začať cvičiť, venovať sa svojmu telu a sebe samej. Veď každá mamička ocení, keď si môže par krát v týždni len tak zacvičiť bez detí a v kľude. Deti nie sú prekážka a spokojná mamička = spokojné dieťa i partner.

Mamičky, ženy či slečny, ak chcete niečo urobiť pre seba tak vedzte, že som tu pre vás Mgr. Zuzana Harčariková 0905 357 839

Kontakt - MGR. GABRIEL HARČARIK, PHD.

Kontakt - MGR. ZUZANA HARČARIKOVÁ

Kde nás nájdete?